FPU Home FPU
University Home Academic GuideApplyInquire
sunbird logo official home of the sunbirds
sports image

womens sports
Basketball
Cross Country
Soccer
Tennis
Track and Field
Volleyball
mens sports
Baseball
Basketball
Cross Country
Soccer
Tennis
Track and Field
sunbird sports
Awards
Hall of Fame
News
Opponents
Photo Gallery
Quick Facts

gsac home

naia home

gsac home

naia home

Monday, July 12, 2004
2003-04 FPU individual and team honors review

2003-04 HONORS
WOMEN
MEN
FPU Most Valuable Performer
Maurecia Clark Basketball Ben Bogdanof Track & field
Tahnee Emerson Track & field Fabricio Codeceira Soccer
Lin Gao Volleyball Eddie Gutierrez Soccer
Erin Kruger Cross country No award Basketball
Jessica Rumsey Soccer Orlando Ramirez Soccer
Zack Schroeder Cross country
Golden State Athletic Conference Team
Maryann Brinkman Track & field Nick Allen Track & field
Burnett Track & field Shlomi Ben-Shushan Track & field
Carsey Track & field Ben Bogdanof Track & field
Maurecia Clark Basketball Jeff Bogdanof Track & field
Zenaida Cruz Track & field Jerome Brown Track & field
Tahnee Emerson Track & field Gaston Cignetti Soccer
Volleyball Fabricio Codeceira Soccer
Volleyball Dustin Fuller Soccer
Athenia Hetherington Track & field Eddie Gutierrez Soccer
Kelly Manes Soccer Mario Ordaz Track & field
Molly McAmis Track & field Orlando Ramirez Soccer
Morgan Track & field Zack Schroeder Cross country
Volleyball Stephen Zoller Track & field
Mesha Wimer Volleyball Russell Zulim Track & field
Lorena Zuleta Volleyball
Golden State Athletic Conference Scholar Athlete Team
Melissa Carr Soccer Ben Bogdanof Track & field
Maurecia Clark Basketball Erin Breen Soccer
Chelsey Duley Volleyball Jonathan Perez Cross country
Jane Gillespie Basketball Jonathan Perez Track & field
Anna Horn Basketball Zack Schroeder Cross country
Sheila Kamps Basketball Zack Schroeder Track & field
Kelly Manes Soccer
Erin Mazmanian Volleyball
Tricia Morgutia Soccer
Jennifer Strid Volleyball
Kara Verwey Volleyball
Golden State Athletic Conference Coach of the Year
Jaime Ramirez - men's soccer
Eric Schwab - men's track & field
NAIA All-America Team
Maurecia Clark Basketball - honorable mention Ben Bogdanof Track & field
Lin Gao Volleyball - first team Shlomi Ben-Shushan Track & field
Molly McAmis Track and field Fabricio Codeceira Soccer - first team
Kara Verwey Volleyball - honorable mention Eddie Gutierrez Soccer - first team
Mesha Wimer Volleyball - second team Orlando Ramirez Soccer - first team
Lorena Zuleta Volleyball - third team
NAIA All-America Scholar Athlete Team
Maurecia Clark Basketball Ben Bogdanof Track & field
Chelsey Duley Volleyball Jonathan Perez Cross country
Jane Gillespie Basketball Zack Schroeder Cross country
Anna Horn Basketball Zack Schroeder Track & field
Sheila Kamps Basketball
Kara Verwey Volleyball
NAIA National Championship All Tournament Team
Mesha Wimer Volleyball Nick Lomeli  Soccer
Lorena Zuleta Volleyball Josh Ollenberger Soccer
Lin Gao Volleyball Fabricio Codeceira Soccer
Eddie Gutierrez Soccer
Orlando Ramirez Soccer
NAIA National Champion
FPU volleyball team
Ben Bogdanof - javelin
Ben Bogdanof - decathlon
Shlomi Ben-Shushan - hammer throw
NAIA National Championship Outstanding Performer
Lin Gao - volleyball - most valuable player
Fabricio Codeceira - soccer - most outstanding offensive player
Ben Bogdanof - track & field - most outstanding male athlete
NAIA National Championship Coach of the Year
Dennis Janzen - volleyball
NAIA National Player of the Year
NAIA Hall of Fame
Dennis Janzen - volleyball
2003-04 TEAM SUMMARY
Golden State Athletic Conference
Basketball Seventh (11 Teams) Basketball Eighth (11 Teams)
Cross Country Ninth (10 teams) Cross Country Sixth (10 teams)
Soccer Ninth (11 teams) Soccer Champion (11 teams)
Track & Field Third (7 teams) Track & Field Second (7 teams)
Volleyball Champion (11 teams)
NAIA Region 2 Championship *
Cross Country Ninth (14 teams) Cross Country Ninth (15 teams)
Volleyball Champion (21 teams)
NAIA National Championship
Track & Field - outdoor 40th Soccer Second
Volleyball Champion Track & field - indoor 21st
Track & field - outdoor 7th
United States Sports Academy Directors' Cup
 
* There is no Region 2 Championship for basketball or track & field